En Son Vaazımız: İman zamanı

Pazar Ibadetimiz, Üsküdar kilisesi ve Bağdat Cd kilisesinde saat 14:00'de başlar. Bağdat Cd Kilisede, Perşembe, Ingilizce Kulübü için saat 18:30da Bağdat Cadde'ye gelin.

Ayrıntılar için telefonla bize iletin.

0 555 061 53 84 

Sunu Günü

Sunu Günü

Pazar, Eylül 18, 2011
Kutsal Kitap'taki Referansı: 

Hikaye: 1 Samuel 1

 

1. Neden Rab'den almak istiyoruz?

 

Kendimiz için mi? Yoksa, Hanna gibi, yani Tanrı'ya vermek, onun adına kullanmak için mi? Bizde, Rab'den istediğimiz zaman, ne olursa olsun, Rab için kullanmak üzere isteyelim.

 

2. Alışveriş nasıl yapıyoruz?

 

a. Aldığımız zaman - Hanna çocuğunun Tanrı'dan geldiğini fark etti ve Tanrı'yı yüceltti. Biz de, Tanrı'dan aldığımız hediyelerle ne yapıyoruz? Övünüyor muyuz? Yoksa Tanrı'dan geldiğini fark edip onu yüceltiyor muyuz? Hayatlarımızdaki herşeyin Rab'den geldiğini unutmayalım.

 

b. Sunduğumuz zaman - Eğer birine değer veriyorsan, ona aldığın bir hediye, küçük de olsa, senin ona verdiğin önemi gösterir. Elkana Hanna'yı sevdiği için etten iki pay verdi. Hanna da Tanrı'yı sevdiği için oğlunu verdi. Eğer hediyemiz zorunluluk, gereklilik, yada cimrilikten gelirse, kimseyi hoşnut edemez. Biz Rabb'e, zorunda olduğumuz için değil, Tanrı'nın kim olduğunu ve hayatlarımızda ne yaptığını fark edip minnettar olduğumuz için veriyoruz.

 

3. Dünyadaki en cömert olan Tanrı'dır.

 

Biz de İsa Mesih İmanlısı olarak, ruhsal bir şekilde, tıpkı Hannah gibi, Tanrı'nın önüne geldik. Ellerimiz boştu. “Ama merhameti bol olan Tanrı bizi çok sevdiği için, suçlarımızdan ötürü ölü olduğumuz halde, bizi Mesihle birlikte yaşama kavuşturdu. Onun lütfuyla kurtuldunuz.” (Efes 2:4-5) Tanrı kendi oğlunu (İsa) bize verdi. Tanrı hem bizi kendisiyle barıştırdı hem de bize yaşam verdi. Şimdi aldığımız yaşamı ona adıyoruz.

 

4. Tanrı'nın sunularımızla ne yapacağını küçümsemeyin.

 

Samuel Kutsal kitaptaki en önemli peygamberlerinden biri oldu. Rab de, bizim aracılığımızla, dünyadaki ailesini kurup egemenliğini getiriyor.

 

 

Uygulama Soruları

 

  1. Hikaye'den aldığınız ya da etkilenen bir nokta var mı?

  2. Hayatınızda Tanrı'ya vermek için uzun zaman hazırlanan bir şey oldu mu? Yoksa aklınıza geldiği zaman, sunu sepeti geçirdiği zaman mı vermeyi hatırlıyorsunuz? Sizce, 'Sunu Günü'nün olması neden iyi bir fikir?

  3. Genelde, neden Rab'den almak istiyorsunuz? Onun her şeyimizi kullanabildiğini hatırlıyor musunuz?

  4. Bu günlerde “Tanrı için almak/kullanmak” ne demek?

  5. Tanrı bizlere güzel ve değerli şeyler sunduğu zaman, onların bizlere Tanrı'dan geldiğini hatırlıyor muyuz? Onu yüceltiyor muyuz?

  6. Almak istediğimiz gibi sunuyor muyuz?

  7. Tanrı, sunduklarımızla dilediğimiz ya da düşündüğümüz her şeyden çok daha fazlasını yapabileceğine inanıyor musunuz? Bir örneğiniz var mı?

Bu Sayfayı PaylaşShare