En Son Vaazımız: İman zamanı

Pazar Ibadetimiz, Üsküdar kilisesi ve Bağdat Cd kilisesinde saat 14:00'de başlar. Bağdat Cd Kilisede, Perşembe, Ingilizce Kulübü için saat 18:30da Bağdat Cadde'ye gelin.

Ayrıntılar için telefonla bize iletin.

0 555 061 53 84 

Sağlam Temel, Çürük Temel

Kutsal Kitap'taki Referansı: 

Luka 6:47-49 okuyun

Binalar için temeller son derece önemli olduğunu biliyoruz – iyi bir temel varsa deprem ve sellere dayanıklı oluyor. Bu hikayede İsa 3 farklı kişi gruplara hitap ediyor:

1. İsa Mesih'in sözleri duymamış insanlar. Ona göre, sözleri bilmezsek asla sağlam olamayız

2. İsa Mesih'in sözleri duyan ama uygulamayan kişiler. Kutsal Ruh'un yardımıyla hayatımızda her zaman temellerimizi sağlamlaştırmalıyız, günbegün hayatımızın farklı alanlarda sorunları işaret ediyor ve onları kazmamız gerekiyor.

3. İsa Mesih'in sözleri duyup da uygulayan kişiler

İsa'nın zamanında temel kazmak çok zor bir işiydi, bizim hayatımızda İsa Mesih üzerinde temel kazmak çok zor ama çok önemli. Temel atmak zor olmadığını Isa hiç iddia etmiyor ama gerekli olmadığını da hiç söylemiyor.

Çoğu zaman öbür kişinin hayatında onların kazmaları gereken alanları işaretlemek istiyoruz ama bu Tanrı'nın işi. Onlar için dua edelim ama Tanrı'ya güvenelim hem bizim temellerimiz için hem de öbür kişinin. Ama eğer hayatınızda bir şeyle uğraşıyorsanız bir arkadaş bul ve onlarla beraber hayatınızdan onu kazmaya çalışın.

Her iki eve bir sel bastı. İsa Mesih'e iman etmezsek temel olmayan ev gibi yargı gününde yıkılışımız olacak. İsa Mesih'i hayatımızın mimarı olarak kabul edersek dururuz. Ama aynı zamanda her zaman hayatlarımızda sıkıntı çekiyoruz. Kutsal Kitapta bütün iman atalarımız böyle sıkıntı çekti, İbrahim, Yusuf, Eyüp, İsa Mesih düşünün. Önemli olan bizim tutumumuz. Şikayet etmeyelim, Tanrı'yı suçlamayalım, “en acınacak kişi” oyunu oynamayalım ama dürüst, samimi bir şekilde birbirimizi destekleyelim ve dua edelim. Tanrı'nın iyiliğine inanalım. Rom 8:28 okuyun.

O zaman Tanrı neden sıkıntı çekmemize izin veriyor? 2 Kor 4:7-11, 2 Kor 12:9-10 okuyun. Benliğimizi kaldırmak ve böylelikle İsa Mesih'i hayatımızda daha çok görünsün diye.

Sorular

  1. Kutsal Kitap ve kiliseden öğrendiğimiz şeyler nasıl uygulamaya çalışıyoruz?

  2. Geçmişinizden Kutsal Ruh'un yardımıyla hayatınızda bir alan kazdınız mı? Onun hakkında bir tanıklık paylaşır mısınız?

  3. Şu an hayatınızda Kutsal Ruh bir alan kazmanızı istiyor mu? Nasıl gidiyor? Sizin için dua edelim

  4. Çok sıkıntı çektiğimizde şikayet edip “en acınacak kişi” oyunu oynuyor muyuz? Neden? Sıkıntı çektiğimizde şimdiki duruma odaklanmaktansa Tanrı'nın iyiliğine nasıl daha çok odaklayabiliriz?

  5. Tanrı bizim sıkıntı çekmemizi neden izin veriyor? Sıkıntı çektiğimizde Pavlus gibi nasıl “sevinçle karşıla”yabiliriz (2 Kor 12:9-10)?

  6. Şu an da çok zor durumda misiniz? Birimizle paylaşalım ve duayla destekleyelim

Bu Sayfayı PaylaşShare