En Son Vaazımız: İman zamanı

Bu Pazar günü Korona neden ile Üsküdar kilisesi ve de Bağdat Cd kilisesi online saat 14:00da başlar. Ayrıntılar için telefonla bize iletin.

Kurban Bayramı - Tanrı sağlar

Kutsal Kitap'taki Referansı: 

1. İman

a. Tanrı onu çağırdığında İbrahim ne dedi? ''Burdayım'' dedi. Tanrı’nın sesini dinliyordu.

Tanrı İbrahime ''git ve oğlunu dağda kurban olarak sun'' dediğinde, o ne yaptı? ''Ertesi sabah erkenden kalktı.'' Gereken tüm hazırlıkları yaptı. Dağa ulaşmak için 3 gün yolculuk etti. Bir sunak yaptı. Oğlunu sunağa bağladı. Onu boğazlamak için uzanıp bıçağı aldı. İbrahim Tanrı’nın buyruğuna hemen itaat ederek büyük bir iman gösterdi. Sonuçlarını bilmemesine ragmen itaat etti.

 

b. Ayet 5 ve 8 oku. İbrahim, onun oğlunun yerine Tanrı'nın sağlayacağını emindi ve ''yürümeye devam ettiler''.

 

2. Tanrı sağlar

a. Tanrı İshak'ın yerine ağaçlarda duran koçu sağladıktan sonra, melek İbrahime ikinci defa seslendi. 16:15-18i okuyalım. İbrahim öğrenmişti. Tanrı bir vaat verirse, ve biz imanla yürürsek, Tanrı bizi bereketleyecek ve vaadini tamamlayacak. Belki anında değil, ama zaman içinde vaadini tamamlayacak ve sizi bereketleyecek.

 

b. Yaratılışın 22 bölümünde, İbrahim oğlu İshak'a “Kuzuyu Tanrı kendisi sağlayacak” dedi ve gerçekten Tanrı İshak'ın yerine bir kurban sağladı. İbrahim dağa ''Yahve Yire'' adını verdi. Anlamı ise şudur. ''Rab sağlar''.

Bu hikayede İshak'ın yerine kurbanı sağlayan Tanrı’nın ta kendisidir. Bu şuna işaret ediyor: Doğruluğumuz için gereken kurbanı Tanrı’nın kendisi sağlayacak.

 

Uygulama

İman

a. İbrahim'in İmanı hakkında neyi beğeniyorsun?

 

b. Tanrı sana has bazı vaatler verdi mi? Yürümeye devam etmeniz bazen zor oluyor mu? Nasıl devam ediyorsun? Eğer şimdi imanın zayıf olduğunu duşunuyorsan senin için dua etmeyi istiyoruz?

 

Tanrı Sağlar (lütuf)

a. Sen Tanrı'nın buyruklarına birisine itaat ederek senın için nasıl daha fazlasıyla sağladı ve seni nasıl fazlasıyla kutsadı. Hayatından bir örnek verir misin?

 

b. Tanrı'nın en büyük ve en değerli sağladığı şey nedir(aslında Kimdir)?, ve Tanrı bizim için her gün nasıl sağlıyor? Buna nasıl tanıklık edebilirsin? Eğer şimdi hayatında ve ailende bir eksiklik varsa (finansal, fiziksel, sosyal, ruhsal) lütfen paylaşın ve senin için dua edelim?

Bu Sayfayı PaylaşShare