En Son Vaazımız: İman zamanı

Bu Pazar günü Korona neden ile Üsküdar kilisesi ve de Bağdat Cd kilisesi online saat 14:00da başlar. Ayrıntılar için telefonla bize iletin.

Kalk!

Yunus 1 - Kalk!

Pazar, Mart 9, 2014
Vaaz Serisi: 
Seri Numarası: 
1
Kutsal Kitap'taki Referansı: 

Rab Tanrı Yunus’un Ninova’ya gitmesini istiyor. Yunus’un itirazları; Asurlular, İsrail’in ezeli düşmanıydı. Yunus nefretiyle başa çıkabilseydi, korku da ortaya çıkardı. Ayrıca, Ninova büyük bir şehirdi, büyük şehir kötülüğün ta kendisiydi, çirkin, murdar, iğrenç, fuhuş ve adaletsizlik ve düzenbazlıkla dolu. Ninova halkının tövbe etmesi imkansızdı. Yunus’un, bir Yahudi olarak, ilahiyatsal, teolojik bir itirazı vardı. Din ırka bağlı değil midir?. Bizim dinimiz bizim ırkımız için, onların kendi ilahları ve dinleri var muhtemelen. Karışmayayım!

Tanrı doğuya git dedi. Yunus batıya gitti. Yunus zor yolu deği, kolay yolu seçti. Yunus çöle gideceğine, Akdenize gitti. Ve insanoğlunun asıl sorunu şudur. Tanrı A diyor, biz B’yi yaparız.

Tanrı’dan kaçtığın zaman bir fırtınaya doğru kaçarsın! Bu da bir merhamet.

Gemide herkes telaş içinde dua ediyor, ama ne ilahları, ne de kendi çabaları onları kurtarabilirdi.

Dünya tıpkı bu küçük gemi gibi, Tanrı’nın gazabına uğradı. Batmak üzere.Ve Yunus ne yapıyor? En alt güvertede mışıl mışıl uyuyor! İnanılır gibi değil. Ama aslında inanmalıyız. Çünkü biz de aynı şeyi yapıyoruz!

Kabullendiğimizde, uyuyor gibi oluruz. Kısmet. Gemi batacaksa batsın. Bazılarınızın en büyük düşmanı Kaderciliktir. Dünya batıyor, kilise – çareyi taşıyan – uyuyor!

  1. Tanrı ‘kalk’ diyor – büyük kente git (2)

İstanbul hakkında ne düşünüyorsun? İstanbul’la olan ilişkini nasıl tarıf ederdin? Tanrı Nineva’yı seviyor. Yüceler Yücesi, istanbul’u da seviyor. İkinci ayetteki ‘Çünkü kötülükleri önüme kadar yükseldi." aslında ‘sefillikleri, çileleri, dertleri, zorlukları’ anlamına geliyor. Burada ağır basan düşünce Tanrı’nın öfkesi değil, Tanrı’nın merhametidir. Yun 4:11 Ben Ninova'ya, o koca kente acımayayım mı? O kentte sağını solundan ayırt edemeyen yüz yirmi bini aşkın insan, çok sayıda hayvan var."

  1. Gemi kaptanı ‘kalk’ diyor – kalk ve Tanrı’na yalvar! (6)

Uyuşukluktan, kadercilikten, vurdumduymazlıktan tövbe etmek lazım.

Dua, dünyayı oynatan eli harekete geçirir! Yun 3:10 Tanrı Ninovalılar'ın yaptıklarını, kötü yoldan döndüklerini görünce, onlara acıdı, yapacağını söylediği kötülükten vazgeçti.

Yunus Kalktı ve sorumluluğu üstlendi

Yun 1:12 Yunus, "Beni kaldırıp denize atın" diye yanıtladı, "O zaman sular durulur. Çünkü biliyorum, bu şiddetli fırtınaya benim yüzümden yakalandınız."

Yun 1:15 Sonra Yunus'u kaldırıp denize attılar, kuduran deniz sakinleşti.

Yunus’ta bir an için İsa Mesih’i görüyoruz. Mesih, suçsuz olduğu halde, dünyamıza geldi, gemimize bindi. Gemi itaatsizliğimizdan dolayı Tanrı’nın gazabına uğramış, fırtınaya yakalanmış. Ve Mesih, kendi sorumluluğu olmadığı halde, beni denize atın dedi, ben size kurban olurum, ben sizin yerinize ölürüm. Ve Yunus mucizevi bir şekilde hayata nasıl döndüyse, Mesih de hayata döndü – fakat o hikaye gelecek hafta için.

 

Yaşam Grupları için Uygulama Soruları

1.Bu hikayede seni en çok ne etkiledi?

2. İstanbul’la ilişkini nasıl tarif ederdin?

3. İstanbul’da bir değişiklik yaratmak mümkün mü sence? Ne hayal ediyorsun?

4. Tanrı İstanbul hakkında nasıl hissediyour kendini acaba?

5. Bu hafta bu ‘kalk’ emrini nasıl gerçekleştirebilirsin?

6. İstanbul için dua edin.

 

Bu Sayfayı PaylaşShare