En Son Vaazımız: İman zamanı

Pazar Ibadetimiz, Üsküdar kilisesi ve Bağdat Cd kilisesinde saat 14:00'de başlar. Bağdat Cd Kilisede, Perşembe, Ingilizce Kulübü için saat 18:30da Bağdat Cadde'ye gelin.

Ayrıntılar için telefonla bize iletin.

0 555 061 53 84 

İsa'nın Ölümü Bizi Kurtarır

İsa'nın Ölümü Bizi Kurtarır

Pazar, Aralık 11, 2011
Vaaz Serisi: 
Seri Numarası: 
8
Kutsal Kitap'taki Referansı: 

Hepimiz Bay İyi olduğumuzu düşünüyoruz ya da kesinlikle Bay “Ondan Daha İyi”. Ama İsa'ya göre değiliz – hepimiz günah işlemiştik ve Allah'a isyan etmiştik. O zaman Allah'ın huzuruna çıkmak imkansız – bir çini karonun içinde ufacık bir kusur (yani hava köpüğü) varsa fırının aşırı sıcaklığında patlar ve her şey mahvolur. Aynen böyle kusurlu olarak Allah'ın huzuruna çıkmaya çalışırsak patlarız sanki çünkü o tamamen %100 kutsaldır ve kutsal olmayan hiçbir şey onun önüne çıkamaz.

 

Markos 15:6-15 oku

 

Sanki bir değiş tokuş var – Barabba suçlu, kötü, isyankar ve birisi öldüğü halde onun hak ettiği cezayı çekmedi – onun yerine İsa öldü. İsa'ya iman ederek kurtuluşa kavuşuruz.

 

Ama tövbe edip İsa'ya iman etmek ne demek? İsa'nın zamanında yaşayan Yosefus adlı birisi bir terörist yakalamış ve şu fırsat ona sunmuş - 'Eğer yaptığınız kötülükten tövbe edersen ve bana iman edersen seni bağışlarım' – ta İsa'nın sunduğu fırsatı gibiydi. Bu terörist neler anlardı?

  • Gittiği yol yanlış olduğunu kabul etmeli ve %100 geri dönmeliydi

  • Devletle savaş etmektense onlara katılmalıydı

  • Yosefus'u onun önderi olarak kabul etmeliydi.

Tövbe edip İsa'ya iman etmek aynı şeyler demek. Yoksa öleceğiz. Hiç kimse ölümü seçmez - tek mantıklı seçeneğimiz İsa'ya iman etmektir.

 

Markos 15:22-39 oku

 

İsa ölünce tapınaktaki perdeyi yani bizi Tanrı'nın kutsallığından koruyan duvarı yırtıldı – yukarıdan aşağıya doğru (yani Allah tarafından). Şimdi İsa'nın ölümünden dolayı Tanrı'yla bir ilişkide bulunabiliriz, bütün günahlarımızı, utancımızı, korkularımızı ve kötülüğümüzü ortadan kaldırılır ve bize yepyeni tertemiz bir hayat verir.

 

 

Uygulama soruları:

  1. Vaaz'dan yeni öğrendiğiniz veya anlamadığınız şeyler var mı?

  2. İsa'nın ölüm hakkında ne düşünüyorsunuz – bence 3 grup var “İsa ölmedi”, “İsa öldü ama benimle ilgilisi yok” veya “İsa benim yerime öldü”. Sizi nasıl etkiliyor?

  3. Din bilginleri kıskançlığından ötürü İsa'yı öldürdü. Bizim hayatımızda her zaman birisinden ya da onun mallarından kıskanabiliriz ama düşüncelerimizi öldürmezsek çok günaha yol açar. Nasıl hayatımızda kıskançlığımızı öldürebiliriz? Örnekleriniz var mı?

  4. İsa olmadan hiç kimse Tanrı'nın önüne gelemez. Ölünce İsa bu yolu açtı. Ama zaman zaman hala günah işleriz – işledikten sonra neler yapmamız lazım? Nasıl kurtuluşumuza güvenebiliriz? Sabit kanıt var mı sizce veya hayatınızda?

  5. İsa çok haksızlığa karşılaştığı halde en çok sessiz kaldı ve aldırış etmedi. Bu güç nereden kaynakladı? Haksızlığa uğradığımızda nasıl davranıyoruz? Nasıl davranmalıyız?

  6. Hayatlarımızda bazı “savaş alanları” olabilir – İsa'yı izlemeye çalışırız ama günah bizi hep tökezliyor. Şimdi neyle uğraşıyorsunuz? Nasıl bu alanları da İsa'ya teslim olabilirsiniz?

Bu Sayfayı PaylaşShare