En Son Vaazımız: İman zamanı

Bu Pazar günü Korona neden ile Üsküdar kilisesi ve de Bağdat Cd kilisesi online saat 14:00da başlar. Ayrıntılar için telefonla bize iletin.

Ben Benim

Ben Benim

Pazar, Şubat 19, 2012
Vaaz Serisi: 
Seri Numarası: 
1
Kutsal Kitap'taki Referansı: 

Musa neden çöldeydi? Çünkü kaçıyordu. Saklanıyordu. İnsan ırkının hikayesi de böyledir. Adem ile Havva günah işlediklerinde saklandılar, korktular, utandılar. Tarih boyunca büyük bir kovalamaca oluyor – insanoğlu kaçıyor, ve Tanrı kovalıyor.İstanbul Tanrı’dan saklananlarla doludur. Sende kaçıyor musun?

Yanan Çalı. İlahi bir ateş ve dünyevi bir çalı bir araya geldiler. İsa Mesih, yanan çalı gibi, aynı zamanda yüzde yüz Tanrı, ve yüzde yüz adam. Tanrı oğlu ve insan oğlu. Ve günümüzde Kutsal Ruh kilisede yanan çalı gibidir. Dünyevi, sıradan insanlar arasında Kutsal Ruh’un ateşi yanar. Biz, İstanbul’da o çalı gibiyiz. Kutsal Ruh üzerimize insin, yansın ki biz de İstanbul’da göz çarpıcı bir belirti olalım

Gidip bir bakayım. Belki de siz de sadece bir bakmak için gelmişsiniz. İyi etmişsiniz.

Çarıklarını çıkar. Ayakkıbılar kirli, ve temiz bir eve girdiğimiz zaman onları çıkarmalıyız. Bizde, eğer Tanrı’yı görmek istersek, birşeyler çıkarmamız lazım. ‘Kutsallık Rab’be ait olmak demektir ve her tür bayağılıktan uzak kalmayı gerektirir.’

Musa yüzünü kapadı çünkü Tanrı’ya bakmaya korkuyordu. Niye Tanrı’dan korkmalıyız?

Çünkü gerçektir. Bir şey gerçekse, kontrolumuzun altında değilse, korkmak uygundur. Gerçek tehlikeli çünkü bizden daha büyük ve onu kontrol altına alamıyoruz.

Tanrı Musa’ya konuşuyor. Tanrı Musa’yı Mısır’a geri gönderecekti! Korkularımıza göğüs germeden onları asla yenmeyeceğiz. Musa Tanrı’nın huzurunda tamamen değişti. Çoğu kişi korkuyla doludur. Fakat Tanrı seni değiştirmek istiyor.

Ben Ben’im

Tanrı’nın sonsuzluğu açıklanır. Tanrı’nın değişmezliğini açıklanır. Tanrı’nın bağımsızlığını açıklanır.

Yahve, Yehova kelimesi Kitapta 6,800 kere bulunuyor.

Yahudiler korkudan bu adı hiç dile getirmemişlerdi. Onlar için çok özel, kutsal bir kelimeydi. Ancak İsa Mesih gelince, o kullandı. İsa Mesih,

Yuh 8:58 İsa, "Size doğrusunu söyleyeyim, İbrahim doğmadan önce ben varım" dedi.

Yuh 8:59 O zaman İsa'yı taşlamak için yerden taş aldılar, ama O gizlenip tapınaktan çıktı.

Tanrı Musa’ya göründü. İsa Mesih’te Yahudilere göründü. Ve bizim çağımızda Kutsal Ruh aracılığıyla, kilisede dünyaya görünmek istiyor.

 

Yaşam Grupları için Sorular

 

  1. Bu hikayede Tanrı hakkında neler öğrendik?

 

  1. Bu hikayede insanoğlu hakkında neler öğrendik?

 

  1. Tanrı’dan korkmak ne demek sence?

 

  1. Dua etmek için niçin özel zaman ayırmalıyız?

 

  1. Nelerden korkuyorsun?

 

  1. Tanrı’yla görüşmek için neler yapmamız gerekiyor?

 

 

Bu Sayfayı PaylaşShare