En Son Vaazımız: İman zamanı

Pazar Ibadetimiz, Üsküdar kilisesi ve Bağdat Cd kilisesinde saat 14:00'de başlar. Bağdat Cd Kilisede, Perşembe, Ingilizce Kulübü için saat 18:30da Bağdat Cadde'ye gelin.

Ayrıntılar için telefonla bize iletin.

0 555 061 53 84 

Yunus İstanbul’a Varıyor

Yunus 3 - Yunus İstanbul'a Varıyor

Pazar, Mart 23, 2014
Vaaz Serisi: 
Seri Numarası: 
3
Kutsal Kitap'taki Referansı: 

Yunus, dünyanın en kötü, ilgisiz kehanette bulundu (3.4)! Bu kadar kötü bir vaaz, nasıl böyle bir ses getirdi? ‘Yunus’u dinlediler, Tanrı’ya inandılar.’ Bizim için, Tanrı’nın ulakları olarak, bu gayet cesaretlendirici. Tanrı’nın sözlerini duyurduğunda, insanlar bunları Tanrı’nın sözleri olarak kabul edecek.

Ninova Kralı Yunus’tan daha iyi bir Tanrı bilgisine sahipti (3.9)! Yahudi olmamasına rağmen, Kutsal Kitab’ı okumamasına rağmen, Tanrı’nın özünü, karakterini anlamış. Tövbe Tanrı’yı bir eylemden caydırabilir.

Yunus sevinmeliydi, fakat öfkelendi.

Belki sahte bir peygamber olarak tanınmaktan korkuyordu. ‘Tanrı yıkacak dedi ve Tanrı yıkmadı!’ Yunus Sadece kendi onurunu ve itibarini göz önünde bulunduruyordu. Aynı zamanda kendi onurunu yerinde tutmak ve insanlara müjdeyle hizmet etmek imkansız.

İsa Mesih, bizleri yükseltmek için, kendini alçaltı, hizmetçinin yerine geçti, çarmıhta utanca uğradı.

Tanrı Yunus’a lütfetti, fakat Yunus Ninova’nın aynı lütfa erişmesini kabullenemedi. Tanrı’nınmerhametini sınırlandırmak istiyor. Önyargı var. Irkçılık var. Kendini üstün görme var.

(4.5-6)Tanrı Yunus’u güneşin bastırıcı sıcağından kurtarıyor. Bu keneotu Tanrı’nın kurtarışını simgeler, ve sağladığı gölge de Tanrı’nın varlığını simgeler. İsa Mesih’teki kurtuluş da bu keneotu gibi. İsa bizi Tanrı’nın kızgın öfkesinden kurtardı, araya girdi ve bizi saklayarak o yandı. Biz çarmıhın arkasında, çarmıhın sağladığı gölgede saklanırız ve serinleniriz. Ve bu barınakta, Tanrı’nın varlığından zevk alırız.

Yunus kendi gölgesinde oturup, Ninova halkının yıkılmasını izlemek istedi. Ve Tanrı keneotunu üzerinden aldı (4.7-9) Burada büyük bir uyarı var – Tanrı ‘o ihtimale karşı, ben sizden varlığımı kaldıracağım’ der. Bu yüzden Varlığını Yahudiler’den aldı. Kilise, de, içekapanık hale geldiğinde, dindar ve yargılayıcı ve ötekileştiren hale geldiğinde, Tanrı’nın varlığını kaybedecek.

(4.10-11) Bu son sözler bir Yahudi için büyük bir şok olmalıydı! Çünkü Tanrı burada Ninova’ya emek verdiğini, büyüttüğünü söyluyor. Bu pagan, şehre Tanrı, bir gecede değil, uzun yıllardır uğraştı, yatırım yaptı, tanıyor, seviyor, kayrıyor ve acıyor.

Tanrı İstanbul’u seviyor!

 

Yaşam Grupları için Uygulama Soruları

 

  1. İstanbul sana nasıl hissettirir? İstanbul’la ilişkin nasıl? İstanbul hakkındaki en sevdiğin ve en nefret ettiğin noktaları anlat.

  2. Bu hafta müjdeyi paylaşma fırsatın oldu mu? Anlatır mısın?

  3. Senin hayatında affedemediğin bir kişi var mı?

  4. Ninova Kralı Yunus’tan daha iyi bir Tanrı bilgisine sahipti. İmanlı olmayanlardan neler öğrenebiliriz?

  5. Tanrı’nın Ninova’yı sevmesi ve merhamet etmesi bir Yahudi’ye ne ifade ederdi? Bize ne ifade ediyor?

  6. İstanbul’un geleceği için ne ummuyorsun, ne hayal ediyorsun?

  7. İstanbul için dua edin Rab’be.

Bu Sayfayı PaylaşShare