En Son Vaazımız: Kurban Bayramı

Samiriyeli Kadın

Samiriyeli Kadın

Pazar, Şubat 12, 2012
Kutsal Kitap'taki Referansı: 

Yuhanna’nın dördüncü bölümünden dört gerçeği fark ettik.

  1. Tanrı’nın Armaganı var. Önüncü ayete gore, İsa bu Samiriyeli kadına Tanrı’nın Armağanını vermek istedi. Ve Romalılar 6:23’e gore ‘’Tanrı’nın Armağanı’nın’’ Sonsuz Yaşam olduğunu öğrendik. İsa Önüncü ayette bu armağanı ‘’Yaşam Suyu’’ olarak tanımladı. İsa Ön dördüncü ayet’e gore bu ‘’Yaşam Suyu’’ nasıl daha tanımladı? Oku! (Sonsuza kadar sürecek ve bol bol olandır). Bu sonsuza kadar süren ve bol bol olan Tanrı’nın Armağanı nedir? (Yuhanna 7:37-39 ve 14:15-17 oku). Bu ayetlere gore İsa’nın bu kadına vermek istediği Tanrı’nın Armağanı Kutsal Ruhtur. Bu Kadın Kutsal Ruh aracılığıyla İsa ve Tanrı’yı tanıyabilirdi. Kutsal Ruhu bu kadın’ın süsüzlügünü giderecek.

Soru 1 - Son günlerde Kutsal Ruhu senin süsüzlüğünüzü gider mi? Ya da Ruhsal Süsüzlügünü hissetiğiniz zaman süzlüğünüzü giderebilmek için ne yapıyorsunuz?

Soru 2 - Siz sıkıntı çektiğiniz zaman ya da sorunlarla karşalaştığınız zaman Rab İsa’nın, Kutsal Ruhu aracılığıyla, size yardım ettiğini hissetiyor musunuz? Günlük hayatınızda bir örnek verir misiniz?

 

 

  1. Bir kaç şey bu kadının Tanrı’nın armağanı almasını engelliyordu.

 

Bu gerçek üzücü bir gerçektir. Milyonlarca İnsan aynı durumda bulunuyorlar.

 

a . günahlarını Tanrı’nın armağanı almasını engelliyordu.

Bu kadın beş kere evlendi ve o anda birlikte yaşadığı adamla kocası değildi. ‘Günah’ın ücreti ölüm’ kutsal kitap diyor. Ve İsa bu kadına Yaşam vermek istedi, O zaman İsa’nın kadına Günahlarını göstermesi gerekiyordu.

Soru 1 – İnsanlarla konuştuğunuz zaman günahlarından bahsetmekten korkuyor musun? Çoğu İnsan onların günah işlediklerini gerçekten biliyorlar mı?

Soru 1 - Eğer kurtulduysanız hala günahınızı Tanrı’nın armağanı/Kutsal Ruhu yaşacağanızı engellebillir mi? Nasıl?

 

  1. Tanrı’nın Lütfünü bilmiyordu ve henuz tadımadı. İsa Kadının Lütfunu kabul etmesini istedi. İsa bu kadın hakında herşey biliyordu. Önceki kocaları bu kadına kötü davrandığını tahmin ediyorum. Başkaları O kadını görünce çekiniyorlardı ama İsa o kadına yakın Durdu. Günahlarına rağmen onu utandırmak istemedi. İsa lütfünü göstermek istedi. Bu kadın o zaman e kadar hayatında Tanrı’nın lütfünu görmezdi.

Soru 1. Son günlerde Tanrı’nın Lütfünü tadıyor musunuz? İsa’nın sana yakın durmak istediğine inaniyor musun?

 

  1. Tanrı’ya nasıl tapınacağını bilmiyordu. (Ayetler 20-24)

 

  1. Tapınma’nın doğru yolları var ve yanlış yolları var. İsa dedi ki ‘Kurtuluş Yahdudiler’dendir’’

Yahudilerden bize Tevrat (Eski Antlaşma/Tanrı’nın Yasası) ve tapınak sistem geldi. Yeruşalimdeki tapınak sistem aracılığıyla Tanrı’ya giden yol öğretildi. İsa da beden olarak bir Yahudeydi!

  1. Ve, İsa Tanrı’ya tapınmak isteyenler için yeni bir yol açtı? (‘’Öyle bir saat geliyor ki’’)

Soru 1- Neden Tanrı’ya tapınmak için kutsal bir yere ihtiyacımız yok? İsa Tanrı’ya tapınmak isteyenler için nasıl yeni bir yol açtı? Anlatabilir misin?

 

  1. Bu Kadının İsa’nın kimligini bilmesi aşırı derecede önemli çünkü Isa Tanrı’nın armağanını veriyor. (ayet 25)

 

Bu kadın İsa’nın kim olduğunu bimediği halde bir şeyden emindi. (ayet 25 oku) O da Mesih’in geleceğini biliyordu. Mesih gelince her şey bilecekti.

 

Soru 1 - Çök şükür ki bu kadın Mesih hakkında bir kaç şey biliyordu. Bugün çöğü İnsan Mesih ile ilgili Yeşaya’nın Kitabı’nın 53:5-6 ayetleri anlıyorlar mu? Kime Mesih ile ilgili bu iyi haberi anlamaya çalışıyorsunuz? Şimdi Senin ve O kişi için dua edelim!

 

 

  1. İsa Tanrı’nın armağanı ile ilgili Kadın’ın ‘’Evet, bu armağanı İstiyorum’’ diyeceğini umut ediyordu.

Önüncü ayete gore bu bir gerçektir. Ne zaman bir kişi İsa’nın kendisine vermek istediği armağanı gerçekten anlıyorsa İsa O kişinin en makbul cevap ‘evet’ olacağını umut ediyor.

Soru 1 - İsa’nın sana vermek istediği armağanları ‘evet’ diyor musun??

Soru 2 –(Ayetler 39-42) Samiriyedeki diğer insan ‘’evet’’ dediler mi? Neden? İsa Hakkında ne söylediler? (Bu ayetlere gore Eğer bir kişi İsa’nın kim olduğunu öğrenmek istiyorsa sadece İsa’yla biraz zaman geçirmesi gerekiyor). Soru 3 - Son günlerde İsa’yla zaman geçiriyor musun? O’na yakın hissetiyor musun?

 

Bu Sayfayı PaylaşShare