En Son Vaazımız: İman zamanı

Pazar Ibadetimiz, Üsküdar kilisesi ve Bağdat Cd kilisesinde saat 14:00'de başlar. Bağdat Cd Kilisede, Perşembe, Ingilizce Kulübü için saat 18:30da Bağdat Cadde'ye gelin.

Ayrıntılar için telefonla bize iletin.

0 555 061 53 84 

Burası göklerin kapısı

Karmaşık Yürekler 3 - Burası göklerin kapısı

Pazar, Kasım 4, 2012
Vaaz Serisi: 
Seri Numarası: 
3
Kutsal Kitap'taki Referansı: 

 

Yakub’un durumu (10-11) Yakup korku içinde, kendini suçlu hissediyor, geleceğinde bir ufuk göremiyor, eşsiz dostsuz, umutsuz, rotasız. İnsanoğlu gibi.

Tanrı’nın merdiveni (12-15) Bu merdiven kimin için oraya konuldu? Yakub’un merdivenden çıkarak Tanrı’ya yaklaşabilmesi için mi merdiven oraya serildi?. Ama burada bir problem var. Çünkü eğer Tanrı’ya ulaşmak için kendi çabamıza dayanmak zorunda kalırsak, bir türlü ulaşamayacağız.

Bence bu merdivenler Yakub’un çıkması için değildi. Tam tersine, bence bu merdivenler Tanrı’nın inmesi içindir. Biz Tanrı’ya gidemiyoruz, o yüzden Tanrı bize indi. Merdiven İsa Mesih’tir (1 Yuh 1.51, 1 Tim 2.5, Yuh 14.6)

İncil’e göre Tanrı ile insanlar arasında tek aracı vardır – tek köprü, tek merdiven. İsa Mesih.

Göklerin Kapısı (16-19) Tanrı’nın yaşadığı diyarı, göksel alem, dünyasal aleme dokundu. Düşüşte, bizim diyarımız ile Tanrı’nın diyarı iki tabaka şeklinde birbirinden tamamen ayrıldılar. Tanrı lütüfkar olduğu için bizi tamamen hüzüründan mahrum etmedi – burada Yakub’a bir kapı açtı. Bizim için Tanrı’yla bir buluşma noktası.

Ve Yahudiler ilk olarak bir buluşma çadırı kurdular, sonra da bir tapınağı bina ettiler İsa Mesih gelene kadar. İsa kendini tapınak olarak tarif etti. Yani, ‘artık bir binaya gitmenize gerek kalmadı. Tanrı ile insanoğlu arasındaki buluşma noktası bendedir’ derdi. Ve İsa Mesih öğrencilerine Tanrı’nın Kutsal Ruh’u döktü. Ve artık tapınak nerede? (1 Kor 6.19, Efes 2.21-22). Bizde. Kilisede. Gitgide göksel alan dünyasal alanını dolduracak, Tanrı’nın egemenliği yayılacak, ta ki İsa Mesih’in ikinci gelişine kadar. Ve o zaman Tanrı’nın egemenliği tamamen gelmiş olacak (Vahiy 21.1-5)

Yakub’un tepkisi (18-22) 1. Rab Benim Tanrım olacak. Yakub ‘artık sen sadece ailemin Tanrısı, atalarımın Tanrısı olmayacaksın, benim Tanrım olacaksın!’ Her kes bu kararı vermeli. 2.Tanrı’nın evinde yer alacağım. Ben artık bu kilisedeyim, dikildim, katıldım diye kabullendin mi? 3.Bana vereceğin her şeyin ondalığını sana vereceğim. Yakub için bu bir kuraldan kaynaklanmadı, bu zoraki, mecbur bir farz değildi. Bu yüreğinden geldi, çünkü Tanrı ona dokundu, ona lütfetti, ve Yakup Tanrı’yı kral olarak onurlandırır.


 

Yaşam Grupları için Uygulama Sorular. (Hepsini tamamlamanıza gerek yok. Grubunuza uygun olanları seçiniz).

  1. Bu hikaye aracılığıyla Tanrı sana ne demekte? Bunun ışığında ne yapacaksın peki?

  2. Yakup gibi kayıp, çaresiz yada korku içinde misin? Senin için dua edebilir miyiz?

  3. Tanrı bizimle bir ilişki istedi. Senin Tanrı’yla olan ilişkin nasıl gidiyor bu hafta?

  4. İyi işler işleyerek Tanrı’ya ulaşamayız. Kabul ediyor musun?

  5. Tanrı’nın varlığında nasıl bulunabiliriz?

  6. Cennetin yeryüzüne dokunduğu zaman neler gerçekleşebilir?

  7. Tanrı’nın egemenliği nasıl ilerliyor? Bu hafta Tanrı’nın egemenliğini genişletmek için neler yapacağız?

  8. Tanrı’yı ‘senin Tanrı’n’ olarak kabul ettin mi? Bu karar hayatında ne fark yarattı?

  9. Yaşam kilisesi hakkında ‘bende burada olmalıyım’ dedin mi şuana kadar? Kilisede nasıl hizmet edebilirsin?

  10. Ondalığı düzenli bir şekilde veriyor musun? Sence bu niçin önemli?

Bu Sayfayı PaylaşShare