En Son Vaazımız: İman zamanı

Pazar Ibadetimiz, Üsküdar kilisesi ve Bağdat Cd kilisesinde saat 14:00'de başlar. Bağdat Cd Kilisede, Perşembe, Ingilizce Kulübü için saat 18:30da Bağdat Cadde'ye gelin.

Ayrıntılar için telefonla bize iletin.

0 555 061 53 84 

Anıt Değil Diri Taşlarız

Anıt Değil Diri Taşlarız

Pazar, Temmuz 7, 2013
Kutsal Kitap'taki Referansı: 

Bir köşe taşı veya 'temel taşı' binanın atıldığı ilk taştı. Bu taşın açılara göre bütün binanın açıları inşa edilirdi. Temel taşı düz değilse, tüm bina eğri olur. Temel taşın düzgün, sağlam ve dayanıklı olması gerekiyor. Bir binanın görünüşü önemli değil. Binanın temeli çürükse, istediği kadar süslü olsun – dayanmaz.

Hepimiz bir şekilde yaşamlarımızı kurmaktayız ve mutlaka her şeyin altında bir köşe taşı vardır. Bazılarımız eğitim, sağlık, aşk, ahlaklı bir yaşantı, başarı ve diğer hedefler üzerinde kuruyoruz. Bazılarımız ise kendimiz üzerinde kuruyoruz; kendi planlarım, isteklerim olsun diyoruz. Fakat bu tür şeylerin güzel olduğu halde, hatta bazen çok doğru ve iyi oldukları halde, sağlam bir temel taşı olamazlar. İç mimarlik için hoş olurlar, fakat Petros'un dediğine göre, hayatında düz ve sağlam bir temel atmak isterseniz, İsa Mesih'i seçin.

Matta 13:45-46 (Çok değerli inci) İsa bizi değerli gördüğü gibi, biz de onu değerli görürsek, varımızı yoğunumuzu satıp onu yüreklerimize alırız. Değerini fark ediyor muyuz? Yoksa bir sürü ıvır zıvır arasında kalıyor mu?

İman edince, depreme dayanıklı olabilmesi için yıkılan sonra sağlam bir temel üzerinde inşa edilen binalar gibiyiz; konumuz, ismimiz aynı, fakat temelimiz tamamen farklı olduğu için dayanıklıyız. Ve temel değiştikten sonra, inşaat yöntemimiz de değişir. Artık bakış açılarımız İsa üzerinde kuruluyorlar. Belki dünyaya göre farklı görüneceğiz (örneğin Nuh; çöl ortasında gemi kuruyor!) fakat günün birinde temelimizin sağlam olduğu gösterileceğini biliyoruz. İmanla devam ediyoruz.

Rab ruhsal bir tapınak olmamızı istiyor. Bir araya geldiğimizde Tanrı'nın tapınma yeri oluyoruz. Nasıl halay çekerken herkes el ele aynı müziğe aynı hareketlerle oynarsa, biz de İsa Mesih'te Kutsal Ruh'un öğrettiği dansı öğreniyoruz birlikte. Ve hepimiz 'kahiniz'; hepimiz artık Tanrı'ya yakın sayıldık, hepimiz O'nunla konuşup, sesini duyabiliriz. Ve kahinler nasıl tapınma yönettilerse, biz de kendimizi ve armağanlarımızı sunarak Tanrı'yı hoşnut edip, kardeşlerimizi bereketliyoruz. (Futbol takımı örneği - herkes oyuncu fakat herkes kaleci değil.) İyi bir takım olacaksak, antrenman yapalım. Son gün için hazır olalım.

İsa diri taş çünkü 'birlikte olamazlar' dediğimiz şeyler O'nda bir araya geliyor. 'Diri' ve 'taş' kelimeler kavram olarak genelde birlikte olamaz, ama İsa Mesih'te doğru; yaşam veren sağlam temelimizdir. Biz O'nda kutsal Tanrı ile birlikte yaşıyabiliriz; mümkün değildi fakat İsa'da artık mümkün. Biz birlikte de inşa ediliyoruz; dünyaya göre mümkün değil fakat İsa'da mümkündür.

İsa geldiğinde nefes kesici olacağız. Diri taşlar – Ruh'la dolu, İsa Mesih'te temellenmiş, Baba Tanrı'yı tapınan isimini yücelten müthiş diri bir kilise!

Yaşam Grubu için sorular:

  1. İsa Mesih'e iman etmeden önce köşe taşı dediğin neydi? Şu anda bazen yanlış bir temel taşı üzerinde inşa ediyor musunuz?

  2. Petros'a göre sağlam temel taşı İsa Mesih'tir. Hayatında bunu gördün mü? Bunu kanıtlayan bir hikaye var mı? İman ettikten sonra bakış açıların bazıları değişti mi?

  3. Bazen hayatlarımız ıvır zıvırla doluyor. Değerli olan İsa'ya nasıl devamlı odaklayabiliriz?

  4. Nuh gibi farklı bir hayat yaşadığın için kendini arkadaş arasında değişik hissediyor musun? Zor zamanlarda nasıl imanla inşa etmeye devam ediyorsunuz?

  5. İmanlıysan kahin (Rab'be yakın) olduğunu biliyor musun? Rab'be yakın olmak ne demek?

  6. Rab'bin sana verdiği armağanlar nedir? Ona tapınmak amacıyla nasıl kullanabilirsin?

  7. Kilise bir takım/beden olarak çalışır. Gördüğün örnekler var mı? Belki olsun diye dua edin.

  8. Ruhsuz inşa edemeyiz. Senin ve kilise'nin Kutsal Ruh'la dolu olması için dua edin.

Bu Sayfayı PaylaşShare